Громадське обговорення щодо перепрофілювання (зміни типу) та перейменування закладів загальної середньої освіти Воздвижівської сільської ради
I. Найменування організатора громадського обговорення: Воздвижівська сільська рада.
ІІ. Документи, винесені на громадське обговорення:
проєкти рішень Воздвижівської сільської ради щодо перепрофілювання (зміни типу) та перейменування закладів загальної середньої освіти:
-«Про перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Комунального закладу «Воздвижівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Воздвижівської сільської ради»;
-«Про перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Комунального закладу «Верхньотерсянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Воздвижівської сільської ради»
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.
ІІІ. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу - жителі Воздвижівської сільської територіальної громади.
ІV. Мета проведення громадського обговорення: врахування думки жителів Воздвижівської сільської територіальної громади, а саме:
- жителів с. Воздвижівка щодо перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Комунального закладу «Воздвижівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Воздвижівської сільської ради».
- жителів Верхньотерсянського старостинського округу щодо перепрофілювання (зміну типу) та перейменування Комунального закладу «Верхньотерсянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів» Воздвижівської сільської ради».
Потреба в реорганізації шляхом перепрофілювання (зміна типу) викликана необхідністю приведення діяльності закладів загальної середньої освіти до норм чинного законодавства та фінансово-економічними показниками.
Незалежно від кількості учнів, громада сплачує зі свого бюджету однакові кошти за опалення, електроенергію, воду і роботу технічного персоналу. Чим менше учнів — тим більша частка цих витрат припадає на кожного з них. Адже освітня державна субвенція виділяється з розрахунку на кожну дитину.
Станом на сьогодні на території Воздвижівської сільської територіальної громади функціонують 4 заклади загальної середньої освіти. У 2024/2025 навчальному році навчається 208 учнів. У всіх закладах за мережею налічується до 100 учнів: у Верхньотерсянській ЗОШ І-ІІІ ст. – 74 (10 класів), Воздвижівській ЗОШ І-ІІІ ст. – 87 (11 класів), Добропільській ЗОШ І-ІІІ ст. – 25 (3 класи), Долинській гімназії – 22 (1 клас). Фактична наповнюваність класів по школах громади – 8,5.
У 4-х закладах загальної середньої освіти сільської ради за основною діяльністю налічується працюючого особового складу 49 педагогічних працівників та 7 вчителів-сумісників.
У 2024/2025 н.р. 24% учнівського контингенту шкіл громади під час воєнного стану через безпекову ситуацію перемістилися з батьками як внутрішньопереміщені особи та перебувають на підконтрольній території України, зокрема: у Запоріжжі та Запорізькому регіоні - 40 учнів, у інших областях України – 9 учнів. За кордоном перебуває 3 учні (1,4%).
Розрахункова наповнюваність класів визначається з урахуванням кількості населення та щільності його проживання і є основною складовою у розрахунку субвенції з державного бюджету, яка передбачена на заробітну плату педагогічних працівників.
З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах із кількістю учнів менше ніж 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року - менш ніж 60 осіб.
Школи з нижчою фактичною наповнюваністю класів у порівнянні з розрахунковою є найбільш затратними комунальними закладами (у перерахунку на одного учня). За критерієм спроможності освітньої мережі у порівнянні серед 1-4 класів, 5-9 класів та 10-11 класів, саме в старшій школі індекс спроможності є найнижчим.
У 2024/2025 н.р. у 3-х ЗЗСО І-ІІІ ступенів ВСР класи старшої школи функціонують у такому розрізі: КЗ «Верхньотерсянська ЗОШ І-ІІІ ступенів» ВСР – 10 клас – 9, 11 клас – 5 учнів. КЗ «Воздвижівська ЗОШ І-ІІІ ступенів» ВСР – 10 клас – 7, 11 клас – 5 учнів. КЗ «Добропільська ЗОШ І-ІІІ ступенів» ВСР – 10 клас – 0, 11 клас – 5 учнів. Усього в 10-11 класах навчається 31 учень, з них охоплено профільним навчанням 17 учнів (54,8%) за напрямом «Українська філологія».
Надмірні витрати на утримання закладів загальної середньої освіти позбавляють можливості реінвестувати кошти громади у розвиток шкіл, які забезпечують більш високу якість освітніх послуг.
З метою збереження за закладами освіти високого коефіцієнту при розподілі освітньої субвенції, збереження робочих місць та рівня заробітних плат педагогічних працівників, є потреба провести заходи щодо трансформації (зміни) мережі закладів освіти, зокрема, перепрофілювати (зміна типу) заклади загальної середньої освіти у гімназії. Дана трансформація є необхідною для подальшого отримання фінансування з державного бюджету у вигляді освітньої субвенції.
V. Формат проведення громадського обговорення: пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника.
Поштова адреса та адреса електронної пошти, номер телефону організатора громадських слухань (обговорення) Адреса: 70220, Запорізька обл., Пологівський район, с. Воздвижівка, вул. Центральна, 32, д. е-mail: vozdvrada@ukr.net, тел. 0669409561.
Також із дотриманням усіх заходів безпеки: публічне громадське обговорення передбачатиме проведення на базі ЗЗСО засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю і колективами ЗЗСО.
До участі в обговоренні запрошуються мешканці Воздвижівської територіальної громади у терміни з 17 червня 2025 року по 18 червня 2026 року.
VІ. Уповноважений орган за організацію проведення громадських обговорень (слухань): відділ освіти, культури та спорту Воздвижівської сільської ради. Контактна особа – Людмила МИКОЛАЄНКО, головний спеціаліст.
VІІ. Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором.
Запрошуємо долучитися до громадського обговорення!