Воздвижівська сільська територіальна громада
Запорізька область

14 грудня в Україні відзначають День вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС.

Дата: 15.12.2023 16:38
Кількість переглядів: 82

Фото без опису

Щороку 14 грудня в Україні відзначають День вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС, або, як його просто називають, - День ліквідатора. У цю дату згадують усіх, хто, ризикуючи своїм життям і здоров'ям, зберіг нам майбутнє і кого, на жаль, уже немає серед нас. 

День ліквідатора - історія дати 

26 квітня 1986 року в Радянському Союзі, а саме в Українській РСР, сталася найстрашніша в історії людства техногенна катастрофа - аварія на Чорнобильській атомній станції. Наслідки цієї катастрофи ми відчуваємо й донині, але неможливо навіть уявити, якими вони могли б бути, якби не самовідданість людей-ліквідаторів цієї катастрофи. 

У ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи брали участь люди найрізноманітніших професій: пожежники, енергетики, військовослужбовці, інженери, будівельники, робітники. Це щонайменше 90 тисяч осіб (за найскромнішими підрахунками), яким довелося гасити пожежу після вибуху, виконувати дезактивацію приміщень і проммайданчика станції, а також території навколо... Потім вони проектували і будували об'єкт "Укриття" - саркофаг над зруйнованим енергоблоком, готували післяаварійний пуск блоків ЧАЕС. Аварію було локалізовано, але багато хто з ліквідаторів ЧАЕС заплатили за це своїми життями і здоров'ям.

14 грудня 1986 року - день, коли було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. У листопаді 2006 року указом президента України в цю дату було засновано День вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС.

Як сталася аварія на ЧАЕС 

Аварія на енергоблоці №4 Чорнобильської атомної електростанції 26 квітня 1986 року сталася під час проєктних випробувань однієї з систем безпеки. Очевидці кажуть, що внаслідок цього сталося два потужні вибухи - було зруйновано частину реакторного блоку і машинного залу, почалася сильна пожежа.

Пізніше встановили, що реактор зруйнований, а в атмосферу надходить величезна кількість радіоактивних речовин - загалом зафіксували 190 тонн таких речовин і близько 520 небезпечних радіонуклідів. У радіусі 30 кілометрів сталося сильне радіоактивне забруднення, понад 400 тис. людей були змушені переселитися. Ця територія досі залишається зоною відчуження.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь